Andrzejkowy czar – „Okiem Mamy”

 Mimo, że noc Andrzejkowa przypada w tym roku z niedzieli na poniedziałek, ten weekend pełen jest zabaw, czarów, magii. Czyj but pierwszy ominie próg pomieszczenia? Jaką literę ukaże obrana jednym ciągiem, nieprzerwana skórka z jabłka? Jakie imię będzie miał nieznajomy, spotkany w nocy na skrzyżowaniu dróg? Kto szpilką trafi, w ukryte imię wybranka? Kto wylosuje listek staropanieństwa? Kto ślubną obrączkę? Komu trafi się różaniec – wróżący „karierę” w zakonie?

Nasi przodkowie nie świętowali Andrzejek wspólnie. Kawalerowie, w dzień Katarzynek, w nocy z 24 na 25 listopada, próbowali dowiedzieć się, jakie imię nosić będzie ich małżonka, oraz wywróżyć sobie drogę przyszłej kariery. Była to ostatnia okazja, żeby pobawić się przed Adwentem. Dziewczyny, panny, miały swoje święto w nocy z 29 na 30 listopada, w dzień Andrzejek. To był dzień, w którym, na różne sposoby, próbowały one poznać swoją przyszłość i imię swojego przyszłego małżonka. Z czasem tradycja Katarzynek stopiła się w jedną z Andrzejkami. Wróżby, do których kiedyś podchodzono poważnie, stały się wspaniałą okazją do wspólnej zabawy, ostatniej zabawy przed Adwentem.

Jakie pamiętamy najbardziej? Jakie najchętniej przekazywane były z pokolenia na pokolenie?

Najbardziej chyba znaną wróżbą, jest oczywiście lanie wosku. Płynny, gorący wosk, przelewamy przez ucho od klucza do miski z zimną wodą. Powstałą z zastygniętego w wodzie wosku figurą rzucamy na ścianę cień, który zdradzić powinien co przyniesie nam, nasza przyszłość.

Popularną wróżbą jest też losowanie. Listek, obrączka (lub wstążka) i różaniec, zdradzić mają, czy przyszłość niesie nam męża lub żonę (obrączka), czy przewidziana jest dla nas samotna droga (listek), czy też w przyszłości wejdziemy na drogę duchowieństwa (różaniec).

Wiedząc już, że przyszłość niesie nam drugą połówkę, wyjść należy na dwór by nasłuchiwać kierunku, w którym usłyszymy pierwsze szczeknięcie psa. Z tej strony nadejdzie bowiem nasz luby.

O tym, kto pierwszy wyjdzie za mąż, mówi kilka wróżb. Jedną z nich, jest ustawianie butów panien, od ściany w kierunku drzwi. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg pokoju, jako pierwszy zmieni stan cywilny. Można też spróbować rzucić psu kości lub położyć chleb posmarowany smalcem – która kość, lub który kawałek chleba, skusi psiaka jako pierwszy, świadczyć ma o tym, kto pierwszy wstąpi w związek małżeński.

Jak dowiedzieć się, kim będzie nasz wybranek? Tu też sposobów jest kilka. Własnoręcznie obrana skórka z jabłka, (musi być w jednym kawałku, obieramy tak, by była jak najdłuższa) rzucona przez lewe ramię – zdradzić nam może pierwszą literę imienia osoby, z którą spędzimy przyszłość. Imię ukochanej osoby, można poznać też stając nocą na skrzyżowaniu dróg – pierwsza napotkana osoba z pewnością nosi takie samo imię, jak nasz przyszły wybranek, lub wybranka. Bezpieczniejszą, niż stanie w nocy na krzyżówce i czekanie na przechodnia, metodą poznania imienia ukochanej osoby, na pewno będzie wbicie szpilki w papierowe serce, na którym z drugiej strony wypisane są imiona potencjalnego ukochanego, czy ukochanej. Szpilka w całą pewnością nie spudłuje i wskaże to jedno, najważniejsze dla nas imię.

Znając imię, można pokusić się o próbę sprawdzenia, jak też ta osoba będzie wyglądać. Można tu zasugerować się wcześniej wspomnianą metodą wróżenia z wosku. Twarz ukochanej osoby powinna ukazać się nam, gdy po zapaleniu czerwonej świecy i poproszeniu patrona, Św. Andrzeja, o ukazanie nam twarzy ukochanego, będziemy wpatrywać się w lustro … tak długo, aż twarzy tej, w lustrze naszym nie wypatrzymy. Znając już imię i wygląd przyszłego małżonka, można pokusić się o sprawdzenie, które z marzeń ma realną szansę, się spełnić. W tym celu, do miski z wodą, wrzucamy wypisane wcześniej na karteczkach marzenia. Karteczki, które nie zatoną, nieść będą marzenia, które mają szansę się spełnić.

Zmęczeni zabawą, nie zapomnijmy, by pod poduszkę włożyć coś, należącego do płci przeciwnej. Takie męskie portki pod poduszką sprawić mogą, że przyśni się nam, jak wyglądać będzie nasz mąż, a schowana pod poduszę damska gumka do włosów, pokazać może, jak wyglądać będzie nasza małżonka.

Ważne, by nie wykupywać zaraz następnego dnia biletu na samolot … . Najprzystojniejsi aktorzy i najseksowniejsze aktorki są przeważnie zajęte, a Andrzejki to przede wszystkim pretekst, do dobrej zabawy.

Monika Pujanek                                                                    http://kropleszczescia.blogspot.com

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*