Najlepszy przyjaciel człowieka

W Polsce 1 lipca obchodzimy Dzień Psa. Na pomysł ustanowienia takiego święta wpadli redaktorzy z ogólnopolskiego czasopisma „Przyjaciel Pies”.

Wybrany dzień i miesiąc, na który przypada owe święto nie jest przypadkową datą. Właśnie w wakacje, najwięcej osób porzuca swoich czworonożnych przyjaciół. W „lepszych okolicznościach” o ile tak to można nazwać są oddawane bezpośrednio do schroniska. Jednak coraz częściej w mediach ogólnopolskich czy też lokalnych pojawiają się informacje o bestialskim zachowaniu wobec zwierząt czworonożnych.

Czytamy tytuły: „Pies zakopany żywcem”, „Utopiony pies”, „Szokujące zdarzenie. Dzieci utopiły swojego psa”, „Pies powieszony na drzewie”, „Skatowali psa łopatą” i wiele, wiele innych…

Niestety niektórzy ludzie nie wiedzą co to odpowiedzialność. Nie zdają sobie sprawy z tego, że biorąc pod swój dach małą włochatą kulkę, która przecież miała nigdy „nie urosnąć” i być tylko „zabawką” dla dzieci, nagle staje się dużym psem, o którego trzeba dbać. A gdy zbliża się okres urlopowy, to „problem” należy usunąć…

Często jest tak, że ludzie podążają za trendami. Sąsiad ma psa… – przecież nie mogę być gorszy! I nagle osoby, które nigdy nie posiadały zwierzaka i nie wiedzą jak się nim zajmować decydują się na przygarnięcie czworonoga. Moda przemija, chęci i zapał się ulotniły, a sierściuch został. Okazuje się że był niepotrzebny.

Pies, to nie zabawka! To żywy organizm, który czuje. Pies nie porzuci. Pies jest wierny i ufa do końca. Wychodząc na spacer z pupilem człowiek może to odbierać jako przykry obowiązek, natomiast zwierzak widzi zabawę i czas spędzony z ukochanym „panem”.

Posiadanie czworonoga, to ogromna radość i korzyści z tego płynące. Pies pomaga leczyć depresję i stany załamania. Dzięki codziennym spacerom z pupilem poprawia nam się sylwetka. Możemy nawiązać nowe znajomości pośród innych posiadaczy czworonogów. Odbieranie pozytywnych emocji poprzez głaskanie pupila również ma bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Nie tylko zwierzak może nauczyć się czegoś od człowieka, ale i na odwrót. Cierpliwość, pokora, szacunek i miłość do zwierząt, to cechy, które należy posiadać chcąc mieć psa (ale i każde inne zwierzę).

W Dniu Psa nie zapominajmy, że chcieć, a mieć to dwie ogromne kwestie, które dzieli wielka przepaść. Posiadanie psa to radość, ale i obowiązek. Wyjeżdżasz na urlop oddaj psa do hotelu dla zwierząt lub o pomoc poproś znajomych – nie wyrzucaj, nie zabijaj, nie top, nie katuj. A najlepiej zabierz go ze sobą i cieszcie się urlopem w pełnym składzie. Bądź człowiekiem, a nie bestią. Zwierzak kocha bezgranicznie, kochaj i ty.

Natalia Z.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*