Światowy Dzień Origami

24 października jest obchodzony Światowy Dzień Origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru.

Przygodę z origami można rozpocząć na dwa sposoby. Pierwszy to starcie „My kontra kwadratowy arkusz papieru”. I tu uczymy się lekcji cierpliwości i pokory. Należy uzbroić się w cierpliwość. Nie zawsze postawiony sobie cel wyjdzie od razu. Wszystko na zasadzie metody prób i błędów.

Kartki zagina się wzdłuż linii prostych we wszystkich kierunkach, tworząc symetrycznie nakładające się płaszczyzny. W XX w. ustalono, że punktem wyjścia dla origamistów ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić czy dodatkowo ozdabiać. Z tej bazy tworzone są poprzez zginanie niesamowite przestrzenne figury. Ponadto z biegiem lat powstało origami modułowe. Jest to jedna z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego założenia wykorzystywania pojedynczego, kwadratowego arkusza papieru. Większość modeli modułowych przedstawia głównie bryły geometryczne o wysokiej symetrii. Składa się je z wielu identycznych bądź podobnych modułów. Wszystkie składane są one z osobnego arkusza papieru. Liczba modułów tworzących dany model może wynosić od zaledwie dwóch, które utworzą czworościan foremny, do kilkuset.

Drugi sposób jest mniej „stresujący”. Natomiast wymaga znajomości nowinek technologicznych jak i ich posiadanie. Wraz z rozwojem techniki, współczesnych trendów również producenci smartfonów nie mogą być w tyle i proponują różnego rodzaju aplikacje, wspomagające tworzenie modeli metodą właśnie origami. Aplikacje te nie tylko pokazują tutoriale do tworzenia wybranych kształtów, ale i pozwalają na ich wirtualnie kreowanie własnie na wyświetlaczu. Niezależnie od miejsca i czasu można układać
wyszukane figury, korzystając z własnego telefonu.

Sztuka origami narodziła się około roku 700 w Chinach, natomiast rozwinęła się w Japonii.Ciekawostką jest to, że na początku z origami były tworzone dekoracje na ceremonie religijne. Po opanowaniu technik wytwarzania papieru przez Japończyków, nastąpiło przekwalifikowanie na sztukę świecką. Związaną przede wszystkim z przyjemnością i zabawą tworzenia.

W XXI wieku w samej Japonii origami jest jednym z elementów wychowania dzieci. Składanie papieru można traktować jako formę kreatywnej nauki. Ponadto origami jest wprowadzane także na lekcjach matematyki. W tradycyjny sposób jak i przy użyciu np. tablic interaktywnych i wizualizerów. Materiały z tym związane włączane są systematycznie do kanonu nauczania i pojawiają się już w podręcznikach dla uczniów szkół podstawowych. Stanowiąc integralną część nauczania, sztuka składania papieru pozwala
rozwijać zdolności manualne. Kształtuje wrażliwość na otaczający świat i przy okazji umożliwiając poznawanie matematycznych kształtów.

Origami i matematyka potrafią doskonale się uzupełnić.  Dla młodego pokolenia każda forma, odmienna od mozolnego wykonywania działań i przyswajania suchych reguł, będzie z pewnością interesująca i pozwoli łatwiej nabyć wiedzę matematyczną.

 

fot. Marta Bomba Kołacz

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*