Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Po raz kolejny w tym roku czeka nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Po raz który? Nie mam pojęcia szczerze mówiąc. Pamiętam Jurka Owsiaka z początków, kiedy jeszcze prowadził z Agatą Młynarską program w telewizyjnej Dwójce. Tytułu nie pamiętam, ale to właśnie wtedy zrodził się pomysł zbiórki pieniędzy na chore dzieciaki, a później przeszedł w coroczną tradycję. Sama byłam wtedy małolatą, wnioskuję więc, że w tym roku zbliżamy się do dwudziestki, a może już ją przekroczyliśmy?

Ciekawe jest to, że co roku zostaje pobity rekord w zbieraniu pieniędzy. Wynika z tego, że coraz więcej osób do akcji się przyłącza, być może ludzie są też hojniejsi. Piękne jest to, że wolontariuszami są często osoby tak młode, że nie znają czasów, kiedy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie było. Co roku w styczniu jest taka niedziela, kiedy ulice zapełniają się osobnikami różnej płci i różnego wieku, których łączy jeden element – puszka oklejona czerwonymi serduszkami, a celem ich jest zapełnienie tej puszki. Czerwone serduszka znajdują się również na kurtkach, plecakach, torebkach, samochodach, wózkach dziecięcych – jednym słowem wszędzie tam, gdzie da się je przykleić. I wcale nie służą ozdobie, są symbolem i dowodem na to, że ich właściciele mają dobre serca, bo dzielą się z potrzebującymi swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi.

Co roku cel zbiórki jest inny. Owsiak ma zapewne mnóstwo pomysłów na kolejne lata. Mimo, że czas leci, co widać chociażby po jego włosach, on zdaje się w ogóle nie zmieniać. Cały czas jest pełen werwy, energia go wręcz rozsadza. Co roku traci głos, bo gdy prosi o datki, nie mówi, tylko krzyczy, a nawet wrzeszczy. Ale jest to krzyk radosny, pobudzający do działania, energetyczny. To niesamowite, że mu się to nie znudziło. Jurek Owsiak – lekko okrągły, jąkający się człowieczek w okularach z czerwonymi oprawkami, który swoją energią mógłby obdzielić dziesięciu ludzi, nie wnikam nawet, ile ma lat, ale zdaje się, że jest już dziadkiem?. Czy wyobrażacie sobie, żeby ktoś mógł go zastąpić? Wolę o tym nawet nie myśleć.

W niedzielę 13 stycznia na pewno udam się w miasto, aby wspomóc Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. A wy? Do zobaczenia :)

Emka

Podziel się na:
 • Facebook
 • email
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Blip
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Wykop

1 komentarz

 1. Leborczanin2013

  Istenieje jakiś program(rozpiska) gdzie, kto, o której itd. w Lęborku?

Dodaj komentarz

*