Czarownice zlatują do Wicka – Zaproszenie

Od piątku do soboty (18-19.07)  w Wicku i Charbrowie wielkie świętowanie z okazji Dni Gminy Wicko. Z tej okazji do gminy zlatują czarownice, które już wieki temu zamieszkiwały ten teren. O fakcie tym wspomina „Legenda o czarownicy Ernie”.

YouTube Preview Image

 

 

Kamień z nad jeziornego wzgórza

Jadąc z Wicka do Łeby, mijamy po lewej stronie niewielkie wzniesienie. Na starych mapach wzgórze to nosi nazwę Seeberg, czyli Góra Jeziorna. Kilkaset lat temu teren wokół góry zalany był wodą, a na wzgórzu rosła prastara puszcza. W puszczy tej – jak głosiła wieść – czarownice, które kiedyś licznie zamieszkiwały te tereny, zbierały zioła i wszystkie inne magiczne składniki, potrzebne do czarów i czarodziejskich mikstur. Wiedźmy nie znosiły słońca. Do puszczy chodziły wyłącznie ciemną nocą. Tylko wtedy, bowiem tajemne mikstury i zaklęcia posiadały wielką moc. Dla czarownicy wschodzące o poranku słońce mogło być zgubne, a całonocny trud poszedłby na marne. Jak mówi legenda – wśród wiedźm zamieszkujących pobliskie bagna – jedna była wyjątkowo nieporadna, mówiono na nią Erna. Ciągle myliły jej się zaklęcia, mieszała składniki w złych proporcjach i nie miała kompletnie poczucia czasu.

 

 

Pewnej nocy, zbierając zioła do swoich zaklęć, tak się zapamiętała w poszukiwaniach, że nie zauważyła zbliżającego się świtu. Kiedy usłyszała ostrzegawcze pianie koguta, było już jednak za późno. Szybko jak tylko umiała, wzbiła się na swej latającej miotle w górę, chcąc zdążyć przed pierwszymi promieniami słońca. Niestety, słońce już wschodziło i pierwsze promyki oślepiły wiedźmę. Straciwszy panowanie nad miotłą, zakręciła się tylko w powietrzu i zaczęła gwałtownie spadać na ziemię. Sytuacja wydawała się tragiczna: leciała wprost na wielki kamień leżący tuż obok rozległego wzgórza. W ostatniej sekundzie wymówiła zaklęcie mające zapewnić jej miękkie lądowanie. Na szczęście podziałało: kamień stał się miękki jak puchowa poduszka i dzięki temu Erna nie roztrzaskała na nim swoich kości. Po nieszczęśliwym wypadku został jednakże znak. Były to odciśnięte na zmiękczonym przez czary głazie bose pięty czarownicy i odcisk latającej miotły. Wiedźma okropnie się przestraszyła tego upadku i przeklęła kamień słowami: „Po wsze czasy będziesz tutaj tkwił i upamiętniał moją nierozwagę, a kto ciebie ruszy, niech będzie przeklęty na wieki!”.
     Kamień długie lata przeleżał w zapomnieniu, ale z czasem znaleźli się śmiałkowie, którzy głaz przenieśli. Dokonali tego rycerze krzyżowi. Kamień przestawili bliżej szlaku prowadzącego do Łeby, wyryli na nim znak krzyża i literę,,r” jak Ritter, czyli po niemiecku rycerz. Ale na swoje nieszczęście nie poświęcili kamienia, który od tej pory miał oznaczać przebieg granicy państwa krzyżackiego. Przekleństwo wiedźmy zaczęło się sprawdzać. W 1410 roku krzyżowcy ponieśli klęskę w bitwie pod Grunwaldem, a sto lat później państwo krzyżackie straciło prawie wszystkie posiadane ziemie.
Mijały wieki. Mało kto już z okolicznych mieszkańców pamiętał o przekleństwie pechowej wiedźmy. Podczas budowy szosy z Lęborka do Łeby (1869) kamień zawadzał, dlatego zepchnięto go po prostu do rowu, ale robotnicy, którzy głaz przesunęli, zmarli na jakąś tajemniczą chorobę, ale nikt już nie kojarzył tego wypadku z prastarą legendą. Pod koniec XX w. głaz nadal leżał sobie spokojnie zapomniany w przydrożnym rowie. Tylko w szkole legendę o kamieniu opowiadano na lekcjach historii.
     Zdarzyło się jednak, że o kamieniu dowiedział się pewien Łebianin i zapragnął go mieć w swoim ogrodzie, nie wiedział on jednak o ciążącym na kamieniu przekleństwie. Od momentu, kiedy ustawił głaz w swoim ogródku, zaczął miewać straszne sny. Koszmary męczyły go całą noc, w snach widział czarownicę latającą nad kamieniem i śmiejącą się przeraźliwie. Po wielu nieprzespanych nocach zawiózł kamień tam, skąd go wziął i od tamtej pory skończyły się jego nocne koszmary. Ale to jeszcze nie koniec historii przeklętego kamienia. Pewien nauczyciel historii z Wicka postanowił głaz uchronić przed następnym wywiezieniem i wyeksponować go w widocznym miejscu. Od tamtej pory kamień po dziś dzień stoi na placyku przed biblioteką. A ludzie mówią, że to czar wiedźmy sprawił, iż postawiono go „na głowie” i dlatego odcisk pięty i latającej miotły jest dziś, niestety, dla zwykłego przechodnia niewidoczny. Kamień zaś… kamień nadal czeka na powrót do swojego pradawnego miejsca przy wzgórzu jeziornym.

————

autorem legendy jest Mariusz Baar. Legenda otrzymała wyróżnienie podczas konkursu „Legendy Błękitnej Krainy”, który jest organizowany przez lęborski LOT. Jak dodaje autor, legenda nie jest wymyślona lecz oparta na wspomnieniach dawnych mieszkańców Wicka i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

W sobotę 19 lipca o godzinie 14.00 spod Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku wyruszy barwny korowód, który tworzyć będą bryczki konne,motocykliści, rowerzyści, orkiestry a także postacie magiczne oraz bajkowe. Parada uda się wzdłuż drogi wojewódzkiej na stadion sportowy w Charbrowie, gdzie powitana zostanie przez Wójta Gminy Wicko. Dzięki partnerom, tego dnia dla wszystkich uczestników zaplanowano sporo atrakcji takich jak: wioska czarownic, koncerty, bezpłatne dmuchane place zabaw, konkursy, loterie i wiele innych, pełnych magii wydarzeń. Tego dnia nikt nie będzie się nudził. Zapraszamy do Gminy Wicko!

 

PROGRAM

Piątek 18 lipca 2014 r.

16.00 – uroczyste otwarcie Dni Gminy Wicko

Podpisanie umowy o współpracy Gminy Wicko i Zonnebeke (Belgia) – sala widowiskowa GOKIS

16.30 – ocena magicznych posesji zgłoszonych do konkursu na najładniejszą posesję

18.00 – kabaret „Czwarta Fala”

biesiada przed GOKiS Wicko, w tym: muzyka na żywo w wykonaniu grupy

artystycznej z Gminy Nawojowa

 

Sobota 19 lipca 2014 r.

12.00 – 14.00 – Rejestracja czarownic i pojazdów przed budynkiem GOKiS w Wicku (w tym malowanie twarzy od 12.00 – 13.00)

14.00 – Magiczna parada z Wicka do Charbrowa

15.00 – Koncert Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska” oraz Grupy Perkusyjnej z Gminy Wicko

15.10 – Powitanie uczestników Parady i Dni Gminy Wicko

15.30 – 18.30 – Piosenka czarownic, wybory czarownicy roku, występ zaprzyjaźnionej Gminy Nawojowa oraz ogłoszenie wyników konkursu pt. „Jazda na byle czym”

18.30 – Ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszą posesję

19.00 – Losowanie nagród głównych w loterii fantowej

19.00 – 22.00   – Koncert zespołu „Abba show” i „Cheri Ladies”

22.00 – Pokazy ognia – Teatr Młodych Gotów

23.00 – Muzyka z Dj

 

Partnerami obchodów Dni Gminy są: Tauron Ekoenergia, Lane Energy Poland, PGE Energia Odnawialna oraz SGB Bank Spółdzielczy w Łebie.

 

 

ZOBACZ → Wicko Świętuje 2013

ZOBACZ → Magiczne Dni Gminy Wicko 2012

ZOBACZ → Koncert Ani Wyszkoni 2012

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*