Czerwony alert hydrologiczny.

Sytuacja pogodowa jest bardzo trudna. Niż Axel, który przyniósł silny wiatr przyczynia się do przepełnienia Bałtyku i niektórych rzek, zwłaszcza na północy kraju. W Łebie kanał portowy wylewa wodę. Ogłoszono alarm hydrologiczny trzeciego stopnia.

Związku z panującą pogodą Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW Oddział w Gdyni informuje, o możliwości przekroczenia stanów alarmowych wód.

OSTRZEŻENIE Nr 1
Stopień zagrożenia: 3

Biuro: Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego IMGW PIB w Gdyni
Obszar: Województwo pomorskie – Wybrzeże zachodnie i wschodnie
Ważność: od 2017-01-04 06:00:00 do 2017-01-06 09:00:00
Przebieg: W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.
Prawdopodobieństwo: 95%
Uwagi: Brak
Czas wydania: 2017-01-03 09:11:00
Synoptyk: Anna Kubicka

W dniu wczorajszym (04.01) około godziny 20:00 sytuacja w kanale portowym w Łebie była na tyle poważna, że Burmistrz Łeby, Andrzej Strzechmiński, zarządził powołanie sztabu antykryzysowego. W tej chwili przy współpracy z jednostami OSP Łeba, Komendantem PSP w Lęborku, Komendantem KP w Łebie i Komendantem policji powiatowej w Lęborku monitorujemy cały czas sytuację jaka się pojawiła. Zostały przekroczone wszystkie stany alarmowe ( red. stan ostrzegawczy 570 cm, stan alarmowy 610 cm. Stan wody w kanale portowym w Łebie na godzinę 19:00 wyniósł 624 cm – najwyższy stan dotowany w Łebie). Wiar z kierunku północnego i północno-wschodniego spowodował olbrzymią cofkę, która powoduje olbrzymie zagrożenie dla mieszkańców Łeby – Andrzej Strzechmiński – Burmistrz Łeby

Strażacy z jednostki OSP Łeba i JRG Lębork zabezpieczali brzeg kanału za pomocą worków z piaskiem przed wylaniem wody z kanału i ewentualnym zalaniem ulic i domostw przy ulicy Abrahama w Łebie. Do kanału nawiewa bardzo dużo wody. Ta woda jest odprowadzana do j. Łebsko i j. Sarbsk, ale co raz większe ilości nawiewającej wody, powoduje, że te dwa naturalne zbiorniki nie są wstanie odbierać tej wody i pozostaje ona w kanale, który na chwilę obecną jest przepełniony. Nasze działania polegają na układaniu worków z pisakiem celem zabezpieczenia kanału przed wylaniem.  - st. bryg. Jan Drozd – komendant powiatowy PSP w Lęborku.

Na zwołanym posiedzeniu sztabu antykryzysowego obecny był również komendant policji w Lęborku, mł. insp. Jacek Kilanowski - Na chwilę obecną jesteśmy do dyspozycji burmistrza Łeby i wspomagamy pracę strażaków. Jeżeli była by podjęta decyzja o ewakuacji, będziemy zabezpieczać mienie i pomagać mieszkańcom. 

Taka niebezpieczna sytuacja miała miejsce wczorajszej nocy. Sztab kryzysowy zakończył pracę około godziny 3 w nocy. Natomiast strażacy z OSP Łeba cały czas monitorują sytuację jaka panuję w kanale portowym w Łebie. Stan wody w kanale portowym w Łebie na godzinę 8:00 wynosił 599 cm. Cały czas utrzymuje się stan ostrzegawczy.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*