„Karolina” – Czy jest coś …. za co oddałbyś życie?

W czwartek (5.02) w kinie „Fregata” będzie można obejrzeć film pt. „Karolina”. Fabuła filmu opiera się na postaci bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży. „Karolina” to ciepła i mądra opowieść o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o odnajdywaniu drogi, także dzięki pomocy tych, którzy… dawno nie żyją. Projekcja filmu o godz. 20:00.

YouTube Preview Image

 

O filmie

Dwie przyjaciółki, osiemnastolatki Kaśka i Magda, kończą liceum filmowe. Pomiędzy zabawą a korzystaniem z życia muszą jeszcze znaleźć czas na przygotowanie się do czekającego je egzaminu końcowego. Mają za zadanie przygotować etiudę filmową. Gdy nauczyciel podsuwa im temat, w pierwszej chwili buntują się. Chciały kręcić film o ważnych społecznie sprawach, o współczesnych problemach, chciały zmieniać świat, a tu trafia się im historia jakiejś wiejskiej dziewczyny sprzed 100 lat, która w bezsensowny sposób dała się zabić! Chcąc nie chcąc, wyruszają w drogę do Zabawy, gdzie żyła i zginęła ich bohaterka – Karolina Kózkówna.

Na początku nie potrafią się odnaleźć w historii Karoliny. Nie mogą jej zrozumieć. Po co młoda dziewczyna dała się zabić? Jaki jest sens jej wyboru? Dlaczego ich rówieśnica tak łatwo oddała życie? Dla jakich wartości? Co nią kierowało? Skąd czerpała siłę? I dlaczego Bóg na to pozwolił? Poszukiwanie odpowiedzi na wszystkie te pytania sprawia, że ich szkolne zadanie stopniowo przeradza się w fascynującą przygodę, a historia Karoliny nagle zaczyna mieć wpływ na życie ich i innych bohaterów filmu.

„Karolina” to ciepła i mądra opowieść o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o odnajdywaniu drogi, także dzięki pomocy tych, którzy… dawno nie żyją. To historia odkrywania, że świat prostych, uniwersalnych wartości wart jest odkurzenia i jest receptą na dobre, szczęśliwe życie.

Tytułowa bohaterka filmu to Karolina Kózkówna, która równo 100 lat temu, w wieku 16 lat, została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Jej niezłomna postawa w obliczu śmierci i męczeństwo jest wstrząsem dla bohaterów filmowej opowieści, ale nie to ostatecznie wpływa na nich najbardziej. Karolina, ta młodziutka wiejska dziewczyna, żyła prosto, cicho, skromnie i bardzo zwyczajnie. Było jednak w jej życiu coś, co zwyczajnych ludzi czyni świętymi. To miłość. Jej życie przepełnione było miłością. Kochała rodziców, rodzeństwo, bliźnich i wreszcie Boga. Czysta, piękna, wielka miłość; miłość, która niemal gorszy bohaterów wyciągniętych ze współczesnego świata, ale też urzeka. Właśnie do takiego życia, pełnego miłości, tęsknią bohaterowie filmu.

W 1987 roku Karolina Kózkówna została ogłoszona przez Jana Pawła II błogosławioną. Jest patronką młodzieży.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Dariusz Regucki, który oparł swoją opowieść na historii życia Karoliny Kózkówny. Film toczy się na dwóch planach: historycznym i współczesnym. Wpodwójnej, głównej i tytułowej roli wystąpiła młoda aktorka Marlena Burian (role Kasi i Karoliny). Po raz pierwszy na dużym ekranie zagościło jeszcze dwoje aktorów: Barbara Duda (Magda) i Karol Olszewski (Przemek). Cała trójka debiutantów to absolwenci Liceum Aktorskiego w Krakowie. Towarzyszą im znakomici i cenieni aktorzy: Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lecznar.

Powstanie filmu poprzedziła akcja internetowa, dzięki której wiele osób zaangażowało się finansowo w jego powstanie, wiele też zadeklarowało wsparcie promocyjne w swoim środowisku, gdy obraz trafi na ekrany.

SŁOWO O REŻYSERZE I SCENARZYŚCIE FILMU

Dariusz Regucki – niezależny twórca, scenarzysta i reżyser. Autor muzyki teatralnej, filmowej. Zrealizował ponad 70 autorskich projektów artystyczno-filmowych (scenariusz, reżyseria, muzyka). Współpracuje z producentami polskimi i zagranicznymi. Autor wyjątkowych i spektakularnych dzieł, takich jak skomponowanie oratorium Cracovia est – głównego punktu obchodów Jubileuszu 750-lecia lokacji Miasta Krakowa – czy muzyki do filmu Calendario dell Annno 2000 zrealizowanego przez CTV Vaticano, Emerging from the catacombs dla Catholic Radio and Television Network e. V Germany i wiele innych.

 

AKTORZY O FILMIE

Piotr Cyrwus

Chciałem zadać kłam opiniom, że my, katolicy, nie potrafimy zrobić coś wartościowego. Myślę, że to jest pierwsza inicjatywa w Polsce, gdzie hołdujemy swoim wartościom, przede wszystkim przez przekaz i formę tego filmu. Myślę, że dzięki niemu będzie można dotrzeć do młodego pokolenia. Kto dotychczas wiedział o bł. Karolinie? Myślę, że teraz będą wiedzieli wszyscy.

 

Maciej Słota

Gram w tym filmie z kilku powodów. Po pierwsze, zaproponowano mi w nim grę, a po drugie, uważam, iż wiara jest żywa i może dużo nauczyć.

 

Barbara Duda

Film jest bardzo oryginalny. Zważywszy na to, że teraz z kinach wszystkie obrazy kręcą się wokół tych samych tematów, bardzo komercyjnych, dlatego bardzo ciekawym doświadczeniem było wcielić się w rolę Magdy, która zresztą jest dziewczyną bardzo mi bliską.

 

Karol Olszewski

Ta rola była dla mnie dosyć ciężka. Postać, którą gram, prowadzi wewnętrzny dylemat, czy zostać księdzem, czy też nie. Podczas prac nad scenariuszem próbowaliśmy zagłębić się w psychikę tego chłopaka nie pod względem takim księżowskim, ale jako człowieka z krwi i kości.

 

Marlena Burian

Długo musiałam starać się o tę rolę, udowadniać, że się nadaję. Zależało mi na niej, gdyż tak naprawdę miałam dwie postaci do zagrania. Musiałam zmierzyć się z dwoma różnymi rolami, które były diametralnie różne ode mnie. To było strasznie ciekawe doświadczenie. Bardzo chciałam się z nim zmierzyć.

 

Film Karolina zyskał rekomendację biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, kustosza sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie ks. Zbigniewa Szostaka oraz dyrektora Wydziału Katechetycznego diecezji tarnowskiej ks. dr. Bogusława Połecia.

 

—–

źródło: „Karolina” Pressbook

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*