Młodzi dziennikarze przepytują Lęborczan

8 grudnia, w ramach zajęć koła dziennikarskiego, zespół redakcyjny BUDAnews z Gimnazjum nr 2 w Lęborku wybrał się na ulice Lęborka, aby wśród mieszkańców przeprowadzić sondę nt. Świąt Bożego Narodzenia. Miejscem naszego zadania była głównie ulica Staromiejska i Plac Pokoju. Reakcje mieszkańców na naszą akcję były rożne. Niektórzy z wielkim zapałem odpowiadali na 8 pytań jakie przygotowaliśmy, inni unikali nas z daleka, śpiesząc się dalej- wspomina Ola, dziennikarka lęborskiej „2”.

Wyniki sondy…

Na pytanie – Czy Święta Bożego Narodzenia są dla mieszkańców Lęborka szczególnym i wyjątkowym okresem, wszyscy ankietowani zgodnie odpowiedzieli, że tak. Jest to magiczny czas, podczas którego wybaczamy to, co złe.

Pytanie 2 dotyczyło świątecznej gorączki zakupów. Spytaliśmy czy oni także jej ulegają. Na 15 pytanych, 10 odpowiedziało twierdząco. W okresie świątecznym biegają nerwowo po sklepach w poszukiwaniu najlepszych i najatrakcyjniejszych prezentów. Niektórzy stwierdzili, iż mimo tego, że co roku kupują ozdoby na choinkę, także w tym roku skuszą się na nowe.

W następnej kolejności zapytaliśmy- Czy wybór prezentu dla bliskich sprawia im trudność? Czym się kierują przy zakupie podarunku?  Odpowiedzi były różne. Dla większości respondentów jest to nie lada trudne zadanie. Wśród bliskich mają osoby, którym ciężko kupić prezent z racji tego, że wszystko mają. Przy wyborze podarunku kierują się upodobaniami i charakterem danej osoby.

W pytaniu 4 zapytaliśmy jakie tradycje świąteczne kultywuje się w ich domach. U większości osób jest to dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, rozdawanie prezentów i oczywiście sianko pod obrusem. U jednego spotkanego kolegi są to tradycje według Cerkwi Prawosławnej.

Kolejne pytanie związane było z jednym z symboli świątecznych, czyli choinką. Zapytaliśmy mieszkańców Lęborka czy w ich domach stoi żywe drzewko, czy sztuczne. To pytanie podzieliło naszych ankietowanych na dwie grupy. Jedni otwarcie mówili, iż nie wyobrażają sobie świąt bez żywej choinki, która pachnie lasem i wprowadza fantastyczny klimat. Drudzy zaś nienawidzą kłującego drzewka, które postoi chwilę, aby potem zasypać igłami cały dom. Pan Mariusz, starszy nadobny pan w kapeluszu stwierdził, że w święta unika bałaganu, a żywa choinka kojarzy mu się z nieporządkiem. Cóż, my nie do końca się z tym zgadzamy.

Wiadomo, że święta w dużej mierze kojarzą nam się z jedzeniem przepysznych potraw, które niestety później pozostają z nami w postaci niechcianych kilogramów. Ale co to by były za święta bez barszczu z uszkami, pierogów, ryb czy pachnących migdałami ciast. Stąd nasze kolejne pytanie dotyczące potraw, które najczęściej pojawiają się na stołach lęborczan. Ankietowani otwarcie przyznali, iż nie zawsze pojawia się u nich 12 potraw, ale starają się, aby były takie, które związane są z tym okresem. Zatem barszczyk, ryba, pierogi czy makowiec to nieodzowne elementy ich stołów.

Czy Święta Bożego Narodzenia spędzają w domowym zaciszu, u boku rodziny, czy ulegają  modzie wyjazdów w tym czasie to następne z listy naszych pytań. 9 mieszkańców odpowiedziało, że w tym czasie przebywa w domu w gronie najbliższych, 4 wyjeżdża do rodziny, natomiast 2 odwiedza hotele SPA w Polsce. Z reguły w ciągu roku nie znajdują na to czasu, a w okresie świąt chcą odpocząć i zrelaksować się, stąd ich decyzja o wyjeździe.

Ostatnie pytanie z naszej ankiety dotyczyło tego, co jest dla mieszkańców najważniejsze podczas okresu świątecznego.

Na pierwszym miejscu znalazła się dobra, życzliwa atmosfera, na drugiej pozycji świąteczny nastrój związany ze śniegiem, ozdobami, które pojawiają się w witrynach sklepów, następnie uśmiech najbliższych, wspólne spędzanie czasu, spokój i oczywiście prezenty.

Dla nas prezenty są ważne, chociaż cały zespół BUDAnews przyznaje, że to nie jest najważniejsze. Istotnym elementem tych wyjątkowych świąt jest błogi spokój, mimo gorączki zakupów, ludzka życzliwość i miłość najbliższych osób.

Opiekunami młodzieży biorącej udział w sondzie były panie-Anna Szumińska i Anetta Halas.

Tekst: Redakcja BUDAnews z Gimnazjum nr 2 w Lęborku

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*