Pocztówka z Lauenburga (foto)

W sobotę (20.07)  już po raz trzeci odbyła się impreza geocachingowa pod nazwą „Pocztówka z Lauenburga”. Spotkanie geocacherów zorganizowano dla osób chcących zobaczyć jak piękny jest Lębork (niem. Lauenburg), pokazać interesujące miejsca i krótkie informacje o nich. Gra została tak przygotowana aby udział w niej mogli wziąć przyjezdni z terenu kraju jak i osoby z Lęborka i okolic.

Zespoły w składzie trzech – czterech osób startowały w trasę w odstępach 5-ciominutowych. Trasa gry, o długości około 6500 metrów, przebiega min. przez dworzec kolejowy, dawną fabrykę zapałek, wieżę ciśnień, czołg i zabytkowe kamieniczki w centrum miasta. Do wykonania mieli zadania matematyczne, logiczne i z orientacji w terenie. Liczy się czas i punkty za rozwiązanie zadań.

Zabawa kończyła się w jednym z PUBów gdzie przy napojach chłodzących odbyło się podliczenie punktów i ogłoszenie wyników. Był też czas na dodatkowe zadania i rozmowy o wspólnej pasji.

tekst i foto: Marek Drzewiecki

 

Historia geocachingu trwale związana jest z odkodowaniem zakłócanego wcześniej sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. Miało to miejsce 3 maja 2000 r. Zaraz następnego dnia pasjonat sprzętu GPS, Amerykanin Dave Ulmer, ukrył w lesie wiadro i podał jego współrzędne na grupie dyskusyjnej użytkowników GPS. Pojemnik wypełnił różnego rodzaju przedmiotami mającymi zachęcić innych do poszukiwań. W ciągu następnych dni kolejni ludzie znajdowali pojemnik używając wskazań swoich odbiorników GPS i dzielili się swoimi przeżyciami na wspomnianej grupie dyskusyjnej. Zainspirowani pomysłem kolejni entuzjaści zaczęli umieszczać swoje skrytki i publikować do nich współrzędne.

Po raz pierwszy nazwa „geocaching” pojawiła się 30 maja 2000 r. Słowo „cache” w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania.

Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała. Umieszczanie skrytek dla jej samego znalezienia według współrzędnych na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka. Im więcej pomysłowości tym skrytka lepiej oceniana przez innych. Czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań – np. zebranie informacji z innych miejsc lub rozwiązanie zadań logicznych. Niektóre mogą być prawdziwymi wyzwaniami i zabierać nawet kilka miesięcy zanim poszukiwacz odnajdzie końcową skrytkę. Zawsze jednak odnalezienie finałowego pojemnika odbywa się na podstawie współrzędnych geograficznych co wyróżnia geocaching od innych zabaw terenowych.*

*/źródło: http://www.geocaching.org.pl/

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • email
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Blip
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Wykop

1 komentarz

 1. wojrip

  Fajnie było:)

Dodaj komentarz

*