Pomagajmy 365 dni w roku

Okazuje się, że święta kojarzą się Polakom nie tylko z karpiem, paczkami prezentów i kultowym filmem „Kevin samym w domu”. Socjologowie zgodnie twierdzą, że w tym okresie jesteśmy bardziej wrażliwi, chętniej dostrzegamy potrzeby innych i włączamy się w dobroczynne akcje. Ale czy Polacy pomagają tylko od święta?

Wyniki badań z ostatnich trzech lat dowodzą, że systematycznie rośnie liczba osób, które angażują się we wspieranie organizacji pozarządowych i na ich cele przekazują pieniądze lub podarunki. W 2012 r. do pomocy innym włączyło się aż 70 proc. Polaków. Systematyczność tych działań pozostawia jednak wiele do życzenia, ponieważ 1/3 społeczeństwa przyznaje, że robi to jedynie raz w roku i to zazwyczaj podczas świąt. Rzeczywiście niektóre akcje charytatywne, mimo iż trwają przez cały rok to, właśnie wtedy cieszą się największym zainteresowaniem. Socjolodzy tłumaczą to radosną atmosferą, która mobilizuje nas do większej otwartości na potrzeby innych. Jak powiedział dr Wiesław Baryła, psycholog społeczny z SWPS w Sopocie w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” – Badania pokazują też, że często robimy to samo, co ludzie w naszym otoczeniu. Znaczna część pomocy, zwłaszcza tej, której udzielamy przed Bożym Narodzeniem, to efekt naśladowania innych. Dodaje także, że to tzw. społeczny dowód słuszności – zasada, zgodnie z którą uznajemy za właściwe te działania, które podejmuje większość członków naszej grupy.

Przez cały rok, w Polsce i poza jej granicami, powstają nowe pomysły na pomaganie potrzebującym. Wiele z nich stara się  połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawić, by wspieranie innych nie było tylko jednorazową aktywnością. Przykładem tego typu inicjatyw może być ogólnopolska akcja „Poczytaj dla mnie” realizowana w ramach portalu www.przeczytamwszystkich.pl. Jej pomysłodawcy chcą zachęcić Polaków do czytania, a przy tym wspomagać organizacje charytatywne i ich podopiecznych. Sposób działania serwisu jest bardzo prosty. Internauci za czytanie artykułów zbierają tzw. MultiPunkty, które później mogą przeznaczyć na wsparcie wybranych inicjatyw dobroczynnych na przykład na rzecz Fundacji Mam marzenie oraz „AKOGO” Ewy Błaszczyk. Nie zawsze spełnianie czyichś marzeń musi się wiązać z ponoszeniem kosztów. Internauci korzystający z portalu PrzeczytamWszystkich.pl mają możliwość niesienia faktycznej pomocy po prostu czytając. Co więcej, mogą także śledzić postępy w realizacji celu, który wspierają – wyjaśnia Joanna Kaczmarek z Cafe News.

Koniec roku to czas refleksji, podsumowań i nowych postanowień. Czy pomaganie innym nie może być jednym z naszych noworocznych wyzwań? Wśród swoich ambitnych planów na kolejnych 12 miesięcy znajdźmy miejsce na troskę o drugiego człowieka.

 

fot.  © yanlev – Fotolia.com

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*