Światowy Dzień Autyzmu Powiatu Lęborskiego 2-4 kwietnia 2014

Z ogromną radością pragniemy zaprosić do udziału w obchodach I Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego. Poprzez organizację lokalnych obchodów Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” z Lęborka przyłączyło się do Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie obchodzonych na całym świecie 2 kwietnia. Wydarzenie to uzyskało Patronat Starosty Lęborskiego i Burmistrza Miasta Lęborka.

- Pragniemy, by nasze działania pogłębiły wrażliwość mieszkańców na problemy osób z zaburzeniami autystycznymi. Ta grupa społeczna często spotyka się  z brakiem zrozumienia i akceptacji ze strony otoczenia. Codzienne, zwykłe relacje międzyludzkie są utrudnione przez nietypowe zachowanie osób autystycznych – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. - Dzień Autyzmu ma być także lekcją tolerancji oraz pokazaniem, że wśród nas żyje wiele rodzin z tym problem.Wiele tych młodych ludzi uczęszcza do placówek oświatowych na terenie Lęborka. Bywa, że spotykają się z niezrozumieniem rówieśników, a poza szkołą – sąsiadów, znajomych, a czasem i niestety własnej rodziny.

- Dane statystyczne pokazują, że rośnie odsetek dzieci, u których stwierdzono autyzm. Problem z roku na rok będzie narastał. Stąd też działania naszego Stowarzyszenia skupiającego blisko 50 rodziców, pedagogów, terapeutów, lekarzy i innych osób doświadczonych lub żywo zainteresowanych problemem zaburzeń autystycznych – wyjaśnia wiceprezes Stowarzyszenia Emilia Wolska.

W dniu dzisiejszym (2.04) odbył się Rodzinny Marsz dla autyzmu ulicą Staromiejską i Msza Św. w Sanktuarium św. Jakuba. Jutro (3.04) w kinie „Fregata” odbędzie się bezpłatny seans filmu fabularnego „Dziewczyna z szafy”, tematycznie związanego z funkcjonowaniem w społeczeństwie osób z zaburzeniami autystycznymi. Piątek – 4 kwietnia – to z kolei duża Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” w auli „Mechanika”.

W jej trakcie rozstrzygnięty zostanie konkurs na gazetkę szkolną „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. – Do udziału w konkursie zaprosiliśmy wszystkie szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z powiatu lęborskiego – wyjaśnia Magdalena Parulska,koordynator konkursu. – Sześcioosobowe grupy (5 uczniów i opiekun) miały za zadanie przygotować gazetkę szkolną o autyzmie i udokumentować swoją pracę na zdjęciach. Celem konkursu jest wzbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży problemami osób cierpiących na autyzm i ich rodzin oraz kształtowanie tolerancyjnych postaw wobec tych osób.

 

Program Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego:

3 kwietnia 2014 (czwartek)

g. 18  „Dziewczyna z szafy” film fabularny, reż. Bodo Kox, bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku

 

4 kwietnia 2014 (piątek)

Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)

14.00  Otwarcie i powitanie gości

14.10-14.30  Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród konkursu na gazetkę szkolną Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam

14.30-15.00  „Autyzm a zespół Aspergera” – Małgorzata Marszałek, certyfikowany terapeuta behawioralny, superwizor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego  dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku

15.00-15.30   „Nietypowe zabawki” – Magdalena Czerniak, pedagog specjalny w  Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdyni

15.30-15.50  „Program Zrozumieć Autyzm oraz budowa Wspólnoty Domowej przez SPOA Gdańsk” – Leszek Bartoszewski, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.

15.50-16.10 Działalność i plany Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” – Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes

16.10-16.25  Otwarcie przedszkola  przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lęborku – Danuta Rybak, dyrektor SOSW

16.25-16.30 Zakończenie Konferencji

W trakcie Konferencji  Wydawnictwo HARMONIA przedstawi ofertę wydawniczą, a swoje stoisko informacyjne z książkami o zaburzeniach autystycznych zaprezentuje także Biblioteka Pedagogiczna z Lęborka.

 

Ewa Krzemińska z zarządu „Niebieskiego Skarbu” wierzy, że oprócz zaproponowanych przez Stowarzyszenie wydarzeń wiele osób podejmie 2 kwietnia własne inicjatywy solidarności z osobami autystycznymi. – Tradycją Dnia Autyzmu jest noszenie niebieskich wstążeczek, elementów ubioru w tym kolorze. Dotyczy to osób dorosłych, jak i dzieci.  Myślę, że z czasem takie symboliczne okazywanie wsparcia będzie coraz popularniejsze, a nasz niebieski Marsz dla autyzmu przyciągnie wiele osób.

 

Wydarzenia Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Lęborskiego, a wśród podmiotów współfinansujących lub współorganizujących jest Burmistrz Miasta Lęborka, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Komitte Für Nothilfe z Limburga, Muzeum w Lęborku

Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku oraz Wydawnictwo HARMONIA

 

O Stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” powstało 12 czerwca 2013r. Skupia w swoich szeregach prawie 50 osób: rodziny osób autystycznych, nauczycieli, pedagogów, terapeutów. Pod swoją opieką ma 25 osób z zdiagnozowanymi zaburzeniami autystycznymi, w większości w wieku szkolnym. Stowarzyszenie prowadzi regularne dyżury, organizuje wyjazdy integracyjne czy otwarte prelekcje specjalistów z tematyki związanej z autyzmem. „Niebieski Skarb” blisko współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku, czego efektem były szkolenia dla rodziców i nauczycieli w październiku ub. r., w których uczestniczyło 60 osób. Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia na ww.niebieskiskarb.pl i facebook.com/niebieskiskarb

——

mat. prasowy Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*