Wycieczka do Szwecji – relacja

Uczniowie z ZSM-I w nagrodę za dobre wyniki w nauce wyjechali na wycieczkę do Szwecji. Przedstawiamy relację z wyprawy.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły także i w tym roku szkolnym w dniach 25-27 listopada 2012 roku, odbyła się wycieczka nagrodowa dla uczniów z naszej placówki. Wśród czterdziestki nagrodzonych znaleźli się Ci, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki w nauce w swoich zespołach klasowych, uczniowie ze 100-procentową frekwencją oraz Ci którzy reprezentowali szkołę w zawodach sportowych czy angażowali się w działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz środowiska szkolnego.

Tegoroczny wyjazd odbył się pod hasłem „Poznaj naszych sąsiadów”. Po raz pierwszy wycieczka odbyła się poza granice naszego kraju, odwiedziliśmy bowiem niewielkie miasto w Szwecji -Karlskronę. Liczy ona zaledwie 33 tys. mieszkańców żyjących na ponad 30 wyspach, z których większość połączono groblami, mostami i sprawną komunikacją wodną. Po kilku godzinach rejsu promem Stena Line z Gdyni, znaleźliśmy się w jednym z najpiękniejszych zakątków południowej Skandynawii. Zaraz po śniadaniu wraz z przewodnikiem panią  Justyną Ciesielską przejechaliśmy autobusem komunikacji miejskiej do centrum miasteczka. Pierwszym etapem naszej wycieczki był dwugodzinny spacer po Karlskronie, podczas którego zobaczyliśmy między innymi Stortorget, czyli rynek starego miasta, będący dumą mieszkańców Karlskrony, jest on bowiem największym rynkiem Skandynawii, zajmującym obszar 2ha. Kolejnym punktem na naszej mapie zwiedzania miasta była dawna dzielnica stoczniowców i marynarzy – BjÖrkholmen. To właśnie tam zobaczyliśmy wiele parterowych drewnianych domów z XVIII i XIX wieku, które są tak małe, że aż trudno uwierzyć, że  do dziś dnia są one zamieszkałe. Spacerując wzdłuż Nabrzeża Królewskiego natknęliśmy się na stojący na brzegu drogowskaz wskazujący odległość w km do niektórych stolic i miast siostrzanych Karlskrony. Podążając dalej zatrzymaliśmy się na Targu Rybnym ze słynnym pomnikiem ostatniej rybaczki oraz przed Kościołem Admiralicji oraz znajdującą się nieopodal figurą najsłynniejszego mieszkańca Karlskrony Matsa Rosenboma.  Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Morskiego  – największej atrakcji Karlskrony i jednego z najchętniej odwiedzanych muzeów w Szwecji.  Poza bogatą kolekcją XVIII-wiecznych modeli okrętów , wyposażenia i maszyn stoczniowych, muzeum pokazuje także broń artyleryjską oraz palną. Podczas zwiedzania mogliśmy na chwilę pełnić funkcję nawigatora na statku, czy kierować ogniem okrętu linowego w trakcie bitwy z flotą duńską. Nie ulega wątpliwości, że najprzyjemniej czas spędziliśmy w Muzeum Starych Samochodów. Muzeum zostało otwarte specjalnie dla nas i z ciężkim sercem je opuszczaliśmy. Wykonane tam fotografie mówią same za siebie. Po dwugodzinnym czasie wolnym wróciliśmy na Terminal, po czym spotkaliśmy się z przedstawicielem załogi promu i uczestniczyliśmy w tzw. „Marynarskiej lekcji”. Później już tylko kolacja oraz przemieszczanie promu wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu „atrakcji”. We wtorek o 7:30 prom zawitał do portu w Gdyni, a my zadowoleni wróciliśmy do Lęborka.

Nie ulega wątpliwości, że takie tradycje musimy pielęgnować. Już są pomysły gdzie „najlepsi” mogą pojechać  w przyszłym roku szkolnym. Berlin? Kopenhaga? Wcześniej jednak trzeba troszkę popracować nad tym, żeby znaleźć się na liście czterdziestu nagrodzonych.

Opracowała: mgr inż. Marlena Pepłowska, zdjęcia: mgr Piotr Paszkowiak, mgr Grzegorz Popin

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*