Złożyli kwiaty na cmentarzu radzieckim (dodano Video)

Dziś (10.03) w 68 rocznicę „wyzwolenia” Lęborka przez Armię Czerwoną, złożono kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

W uroczystości, z inicjatywy radnych SLD, wziął udział Konsul Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Pan Sergey Semenov a także Burmistrz Miasta Lęborka Witold Namyślak, Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Stenka,  Starosta Powiatu Lęborskiego Wiktor Tyburski, radni i mieszkańcy Lęborka.

W trakcie uroczystości doszło do incydentu. Grupa młodzieży rozwinęła transparent o treści: „Sowietom kwiaty składacie, żołnierzy wyklętych nie pamiętacie”, wykrzykując do biorących udział w uroczystości.

 

Więcej informacji w relacji video

 

Video - Złożyli kwiaty na cmentarzu radzieckim

YouTube Preview Image

 

Video - Śladami Armii Czerwonej w Lęborku. Marzec 1945r.

YouTube Preview Image

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • email
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Blip
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Wykop

17 komentarzy

 1. Z

  Podobno Szreder chciał solówki czy to prawda ?

  • Mariola

   nieważne czy chciał solówki. Interesi mnie punkt widzenia każdego wię chętnie bym posłuchała zarówno Szredera jaki tego gościa co się wypowiadał. Nie ma co się bić rodacy, ale pogadać zawsze można. Ciekawe co się działo wtedy, może zna ktoś jakieś opowieści ludzi którzy to przeżyli? Piszcie

 2. Jarek

  Jedna uwaga. Terminu wyzwolenie w stosunku do Lęborka, czy tzw. Ziem Odzyskanych (obecnie ziemie północne i zachodnie) się nie używa (proszę spytać historyków). Właściwy termin to zdobycie. Tutaj były Niemcy, więc nie było wyzwolenia, bo nie było kogo wyzwalać. Potwierdzą to Wam historycy wszystkich opcji.

  • gonzo

   Popieram słowa Jarka. Termin wyzwolenie jest nietrafny. Szkoda, że władze naszego miasta zapomnieli oddać hołd żołnierzom wyklętym.

 3. Alek

  Uwaga druga. To było wyzwolenie – po 287 latach…
  W 1658r. Jan Kazimierz oddał w lenno Bytów wraz z Lęborkiem Elektorowi Brandemburskiemu.
  Lenno (łac. Feudum- encyklopedia) – dobro będące przedmiotem kontraktu lennego nadawano przez seniora wasalowi w użytkowanie i pobieranie części pożytków w zamian za wsparcie militarne lub finansowe. Elektor nigdy pomocy takowej nie udzielił. Zerwał więc stosunek lenny. Słabość Polski w 1772r. doprowadziła do rozbiorów, które zlikwidowały tą umowę. Od kiedy to wasal seniorowi swoje prawa dyktuje. Ten stan prawny potwierdził potem Traktat Wersalski. Oddał on również Niemcom Śląsk, Wielkopolskę. Twierdząc, że Lębork był odwiecznie niemiecki powinieneś uznać bezprawność trzech Powstań Śląskich i Powstania Wielkopolskiego. Konsekwentnie powinieneś też uznać Rozbiory Polski. Zapewne nie uznajesz manifestacji lęborskiej ludności rodzimej z 1918r. a kary więzienia na jakie skazano ich uczestników były według ciebie sprawiedliwe. Polecam dogłębne studiowanie historii skrawka tej ziemi. Jest ona bardziej skomplikowana niż twój sposób myślenia.

 4. Henryk

  Z żywym wrogiem walczy bohater. Kto walczy z martwym?

 5. Henryk

  I jeszcze jedno: Szanowni „patrioci”! Czy możecie wskazać miejsce pochówku żołnierzy wyklętych, w pobliżu Lęborka? Chyba od tego należałoby zacząć.

 6. Jarek

  Wyzwolić znaczy przywrócić wolność, niezależność. A czy Polska ją wtedy odzyskała?

 7. Ilona

  Piękna tablica upamiętniająca polskich i radzieckich żołnierzy. Ciekawe informacje na temat walk w okolicach Lęborka. Tylko dziwna proporcja tzń śmierć jednego rzołnierza polskiego Kellera i setki żołnierzy radzieckich. Pytanie: Gdzie są groby poległych żołnierzy polskich? Czy byli tak dobrzy, że nie ginęli? Co do wypowiedzi p. Sz, że Lębork od wieków był niemiecki – proszę lepiej analizować fakty historyczne.

 8. Alek

  do Jarka – etymologia słowa wyzwolić to… wyjąć coś z pod woli kogoś obcego, co nie jest mu należne, odebrać mu coś co należało do nas.

  Nie ma w znaczeniu tego słowa pierwiastka niezależności, ktory zręcznie tu przedmówca wmontował by udowodnić prawdziwośc wcześniej założonej tezy.

  do Ilony – wchodzące do Lęborka wojska były wojskami radzieckimi a nie polskimi. Część Polaków zesłanych na Syberię różnymi drogami zmierzała do Polski. Henryk Keler był zawodowym żołnierzem w przedwojennej Polsce. Może nie zdążył do polskiej dywizji. Może zaciągnąl się wcześniej.

 9. Alek

  Jeszcze raz do Iwony…
  W zasadzce pod Pogorzelicami zginęło 12 Rosjan i 6 Polaków. Pochowano ich na miejscu, pod nasypem kolejowym. Kilka lat później ciała ich ekshumowano na cmentarz żołnierzy radzieckich. Leżą tam zapewne jako czerwonoarmiejcy. Armia Czerwona nie dbała o żołnierzy, zarówno swoich jak i obcych. Na lęborskim cmentarzu pochowano 700 żolnierzy a znanych jest tylko nieco ponad 60 nazwisk.

  • Jarek

   Do Alka:
   W Słowniku Języka Polskiego jest napisane:
   „wyzwolić – przywrócić wolność, niezależność”
   …więc nie kombinuj i nie naciągaj :)

 10. Alek

  O czym ty człowieku piszesz!
  Przyjmuję Twój sposób myślenia. Ruscy pomagają Warszawie i idą dalej ścigać hitlerowców. Oddziały AK, WIN tworzą polską dywizję. Dokładam do tego brygadę Sosabowskiego spod Arnhem. Od zachodu nadciąga brygada pancerna gen. Maczka, od południa do Polski kierują się wojska armii Andersa. Dołożę jeszcze awansem partyzantów BCH i AL. Dywizja spod Lenino zostaje w Polsce. A niech tam. Siły te (na oko trzy dywizje) bez samolotów, bez artylerii, bez zaplecza wyzwalają Polskę spod jarzma wschodniego okupanta. Walczą jednocześnie z partyzantką ukraińską, która próbuje budować swój kraj. Ruscy tymczasem dalej idą na Berlin by dobić Hitlera. Do spotkania nad Łabą nie dochodzi bo Amerykanie i Anglicy wsparci poteeeeężną armią Francji śpieszą do Polski by wspomóc dążenia narodowościowe naszego kraju.
  Rozwiń proszę dalszy przebieg zdarzeń…

 11. Pinokio

  Ideologia faszystowska spod znaku swastyki zastąpiona została ideologią marksistowsko-leninowską spod znaku sierpa i młota. Tyle w temacie.

 12. Apolin.

  Barański i Frącek słabo znają historię Są ludzie którzy wiedża więcej od nich !!!

  http://www.gazetakaszubska.pl/44308/tak-sowieci-wyzwalali-lebork-rabunki-gwalty-i-mordyz faktami się nie dyskutuję niezależnie od polityki

Dodaj komentarz

*