KAPUŚCIŃSKI CIĄGLE ŻYWY – Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku zaprasza na wystawę i dwa spotkania poświęcone Ryszardowi Kapuścińskiemu

9 października 2012 r. o godz. 18:00

OTWARCIE WYSTAWY ZMIERZCH IMPERIUM

Ponad 40 fotografii stanowiących zapis podróży Ryszarda Kapuścińskiego po terenach byłego ZSRR złożyło się na tę wystawę. Część z nich to zapis fotograficzny Puczu sierpniowego w Moskwie, inne wykonane zostały podczas podróży autora po terenach imperium. Uzupełniają je zdjęcia domów i cmentarzy.

Fotografie składające się na wystawę Zmierzch Imperium zostały odnalezione kilka lat temu w prywatnym archiwum reportera. Powstały w latach 1989-1991 podczas podróży pisarza po republikach dawnego Związku Radzieckiego. Ryszard Kapuściński planował wystawę fotografii, które wykonał podczas tych podróży. Sam wybrał i wykadrował zdjęcia i schował je w szarych kopertach jako negatywy. Tak przeleżały wiele lat. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały 17 grudnia 2010 r. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie.

Gościem spotkania będzie:

Alicja Kapuścińska oraz Marek Miller autor książki pt. „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”

Wystawę można oglądać do 25 października od poniedziałku do piątku w godz. pracy biblioteki. Kontakt w Dziale dla Dorosłych lub pod nr tel. 598 622 307.

 

18 października 2012 r. o godz. 18:00

Spotkanie z Mirosławem Ikonowiczem autorem ksiązki „Hombre Kapuściński”

Książka „Hombre Kapuściński” to portret Ryszarda Kapuścińskiego sporządzony przez jego przyjaciela – dziennikarza i pisarza Mirosława Ikonowicza.

W książce Ikonowicz pisze o dziejach długoletniej przyjaźni z Ryszardem Kapuścińskim, jego odwadze, lewicowych sympatiach i dość konserwatywnym stosunku do kobiet.

Dyskusje, które na temat pisania reportażu Marek Miller prowadził wielokrotnie z Ryszardem Kapuścińskim, tworzą też oś książki. Jej treść dopełniają fragmenty innych wywiadów, artykułów i książek Ryszarda Kapuścińskiego na temat sztuki reportażu, uporządkowane tematycznie przez Marka Millera. Autor „Cesarza”, „Szachinszacha”, „Imperium”, „Hebanu” opowiada o całym procesie twórczym – od wymyślenia tematu, poprzez zbieranie informacji, opracowanie materiału, po żmudny trud samego pisania. Zwraca uwagę na niezwykle istotne szczegóły, jak tytuł czy pierwsze zdanie tekstu. Chociaż z założenia mówi o ogólnych zasadach powstawania reportażu, to jesteśmy też pewni, że przede wszystkim zwierza się ze swojej metody pracy, zwłaszcza że ilustruje opowieść wspomnieniami i anegdotami ze swego życia, podróży reporterskich, spotkań ze studentami dziennikarstwa.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*