„Odkrywanie przeszłości” w Muzeum

Lęborskie Muzeum zaprasza na wystawę „Odkrywanie przeszłości”, która odbędzie się w weekend (7-8.09) w godzinach od 9:00 do 15:00, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.


Prezentowana ekspozycja jest niezwykle bogatą kolekcją zabytków archeologicznych.Będzie można poznać prahistorię ziemi lęborskiej na tle najdawniejszych dziejów Pomorza.Wśród unikatowych zbiorów nie zabraknie unikatów, które znalazły się tu już w czasach przedwojennych, jednakże przeważająca większość pochodzi ze współczesnych badań wykopaliskowych prowadzonych przez muzeum. Na uwagę zasługuje niepowtarzalna kolekcja popielnic twarzowych kultury pomorskiej z początków epoki żelaza, na których umieszczono detale twarzy ludzkich oraz rozbudowaną ornamentykę roślinną i astralną. Muzeum szczyci się również pokaźnym zbiorem zabytków z okresu wpływów rzymskich (początki naszej ery). Na tę część ekspozycji składają się liczne ozdoby ciała i stroju wykonane z brązu, srebra i złota, naczynia metalowe, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz broń. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy zostały wykonane na terytorium Cesarstwa Rzymskiego.

Ponadto będzie dostępna stała ekspozycja historyczna dotyczącą historii ziemi lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta Lęborka przez Zakon Krzyżacki. Wystawa prezentuje burzliwe dzieje grodu w Białogardzie, która w swej historii kilkakrotnie była świadkiem walk królów Polski z książętami pomorskimi o wpływy na tym terenie.

Dodatkową atrakcją będzie wystawa czasowa p.t. „Artefakty lęborskie”, która jest pokłosiem badań archeologicznych prowadzonych w ramach programu prac konserwatorskich „Ożywienie historycznego centrum Lęborka przez rewaloryzację średniowiecznych obwarowań miejskich na obszarze układu urbanistycznego Starego Miasta”. Pozyskany w trakcie tych badań materiał zabytkowy posłużył do ukazania historii życia zwykłych ludzi żyjących w przełomowych dla naszego miasta latach II wojny światowej, konsekwencją czego był powrót do macierzy.

Udostępnione będą również dwie baszty, baszta nr 24 (ul. Derdowskiego) prezentująca broń i uzbrojenie z XIV wieku oraz baszta nr 27 (ul. Basztowa), w której znajduje się niewielka ekspozycja ukazująca sztukę ludową Kaszub oraz ziołolecznictwo uprawiane na terenie Kaszubszczyzny.Natomiast w piwnicach Muzeum można będzie obejrzeć film z animacją 3D „Średniowieczne obwarowania Lęborka”.

Wstęp bezpłatny. 

Serdecznie zapraszamy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*