Śladami Armii Czerwonej w Lęborku. Marzec 1945

Jedni mówią wyzwolenie, inny zniewolenie, jeszcze inni zdobycie Lęborka przez czerwonoarmistów. Specjalnie z okazji rocznicy 10.03.1945 wraz z członkami Lęborskiego Bractwa Historycznego zrealizowaliśmy film, przybliżający wydarzenia z marca 1945r. Zapraszamy do obejrzenia

Video - Śladami Armii Czerwonej w Lęborku. Marzec 1945r.

YouTube Preview Image
Podziel się na:
 • Facebook
 • email
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Blip
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Wykop

13 komentarzy

 1. Krzysiek

  Dziękuje za ciekawy film :)

 2. Dżanka

  Z przyjemnością obejrzałam i wysłuchałam. Więcej podobnego materiału proszę ! :)

 3. Jarek

  Dobra robota, dzięki

 4. gość

  Wreszcie ktoś zauważył tę rocznice i fakt ,ze takie zdarzenie miało miejsce.

 5. THGC

  Według relacji jednej z byłych mieszkanek Pogorzelic niem.Langebose, Niemki notabene niedobitki niemieckie uczestniczące w zasadzce pod tą miejscowością wycofały się w kierunku na Maszewo Lęborskie i Cewice,Gross Massow i Zewitz. Na obrzeżach miejscowości Unieszynko od jej wschodniej strony stoczono potyczkę pomiędzy niemieckimi żołnierzami bądź Volksturm a sowiecką szpicą i zagonem pancernym,który nacierał od strony Krępkowic , jeden czołg rosyjski został trafiony a drugi wycofał się.Działo to się w małej , mokrej dolince przy strumyku na przepuście wodnym szosy Krępkowice Unieszynko. W okolicach rzekomej potyczki znaleziono magazynek od MP40 a z relacji mieszkań okolicznej wsi po wojnie natrafiono na łuski ,bądź czołgowe lub od armatki ppanc.Jeszcze na początku lat 70-tych mostek ten był zaminowany. W okolicznych lasach od strony Bąkowa spotkać można ruiny spalonych budynków.W ruinach jednej z osad natrafiono na kasetkę z ryglowym sejfem a w niej niemieckie Fenigi i rosyjskie kopiejki.Zapewne był to depozyt jakiejś rosyjskiej grupy żołnierzy tam przebywających.

 6. Piotr

  Bardzo ciekawy materiał, czekam na więcej!

 7. Jacek

  Uznanie dla p. Barańskiego za zgłębienie tematu. W swoich wypowiedziach powołuje się na faktyczne źródła, trzyma dystans używając słów „rzekomo”, co w przypadku pana Frącka nie występuje. Miło jest zobaczyć taki materiał, choć nie ubliżając p. Zacharowi, po raz kolejny pokazuje swoje bajkopisarstwo a nie rzeczywistą historię podpartą żródłem i faktem, tylko opowiastki o d. Maryni i historie z piątej wody po kisielu.

 8. TADEO

  Jestem pod wrażeniem szkoda, że niema więcej na temat naszego kochanego miasta Lęborka

 9. gonzo

  Jakie wyzwolenie? Raczej zdobycie lub wkroczenie. A jak wyglądało wyzwalnie polskich miast rosjanie pokazali nam na naszej Stolicy.

 10. Alek

  Pokazali również w Sandomierzu, Zamościu, Lublinie, Krakowie. Obejrzyj sobie te miasta w googlach. Zapominasz, że w tym czasie w Warszawie trwało powstanie, skierowane przeciwko traktatom w Jałcie i w Teheranie. A to już jest polityka a nie historia, na którą się tu powołujesz. Dlaczego nie masz pretensji do Anglików, że żołnierzy Sosabowskiego zrzucili w Arnhem a nie na pomoc wspomnianego powstania w naszej stolicy?

 11. ateista

  wszystko wszystkim ale wyzwolicielami byli by gdyby miasto zdobyli i oddali w rece demokratycznej polskiej wladzy a nie od rzau poobsadzali slugosow proradzieckich. miasta plona i sie odbudywuja.Lebork nie raz w swojej historii plonal ale pozniej go odbudowywano w pierwotnej postaci a ruscy spalili,zniszczyli a potem pod ich rzadami odbudowali tak ze na wieki zmienili krajobraz centrum z pieknego niegdys miasteczka na paskudne terazniejsze miasto.i to nie tyczy sie tylko naszego Leborka. Slupsk,Koszalin,Kolobrzeg,Miastko ale i Bialystok no i Warszawa gdzie przeciez te ostatnie dwa nie byly niemieckie.

 12. bezcenzury

  nie rozumiem dlaczego wszyscy opierają historię Lęborka wyłącznie na opowiadaniach Barańskiego i Frącka w filmie który zrobili ci panowie nie poruszyli wielu spraw jakby nie wiedzieli lub udawali że nie wiedzą co się naprawdę stało w Lęborku. Nie tylko oni znają znają historię tego miasta. A relacje dawnych mieszkańców Niemców są całkiem inne niż na tym filmie

  http://www.gazetakaszubska.pl/44308/tak-sowieci-wyzwalali-lebork-rabunki-gwalty-i-mordy

Dodaj komentarz

*