Nowi zawodnicy w seniorach Pogoni

W drużynie Pogoni doszło do wielu zmian personalnych. Trener Przybylski obecnie do dyspozycji ma 17 zawodników i ciągle trwają rozmowy z potencjalnymi kandydatami do gry w drużynie.

Na początku czerwca na stanowisku trenera I zespołu został zatrudniony Sobiesław Przybylski, 32-letni szkoleniowiec z Gdyni, były zawodnik Bałtyku, trener seniorów korony Żelistrzewo i juniorów z UKS Cisowa Gdynia. - Do Pogoni przychodzę z pozytywnym nastawieniem i z jednym tylko celem – €“ AWANS. Klub z taką tradycją i możliwościami jak Pogoń zasługuje minimum na 4 ligę - zapowiedział nowy trener i jego deklaracja wciąż jest aktualna.

Kolejne tygodnie to przymiarki kadrowe do nowego sezonu i test mecz dla chętnych do gry w Pogoni 19 czerwca, w którym udział wzięło 29 piłkarzy. Pierwszy trening odbył się w 9 lipca i na początku frekwencja nie była imponująca, tak już bywa po spadkach. Zawodnicy na chwilę rozpierzchli się po okolicznych klubach, wielu z nich wróciło jednak do swojej Pogoni. W drugiej połowie lipca na stadionie w Lęborku rozpoczął się cykl gier kontrolnych. Pierwszy mecz to pojedynek z drużyną juniorów starszych Pogoni wygrany przez seniorów 5:1. Następnie 4:0 z GKS Sierakowice (5 liga), 1:1 z Stolemem Gniewino (5 liga), 0:0 z silnymi czwartoligowcami z Orląt Reda i grad bramek z B-klasową Bazą 44 Siemirowice czyli 10:0 dla Pogoni. Ostatnią gra kontrolną był mecz z Pomorzem Potęgowo (4 liga), który po świetnym meczu wygrali Pogoniści 2:1

O miejsce w bramce z doświadczonym Michałem Skrzypczakiem rywalizować będzie utalentowany 18-latek Dominik Czekirda. W obronie zagra doświadczony Oskar Jasiński, sumienny Marek Kozakiewicz, a rolę stopera w meczach kontrolnych z powodzeniem wypełniał także pozyskany z Korony Żelistrzewo Rafał Morawski, który z powodzeniem może grać na linii obrony lub pomocy. Po bokach obrony może grać Szymon Bach i Andrzej Kołucki, a także wysoki Robert ŻółtowskiMateusz Stankiewicz i Bartosz Haraszczuk, którzy grali na tych pozycjach w sparingach, choć do tej pory działali w linii pomocy. W pomocy na środku liczymy na zawodnika najdłużej grającego w Pogoni Krzysztofa Witkowskiego, a także Grzegorza Kowalskiego i młodzieżowców Rafała Malka z juniorów Pogoni i młodego Mateusza Krajnika z Bałtyku z dobrym przeglądem pola. Dużo zespołowi powinien dać doświadczony Mariusz Kalamaszek, który po karierze w klubach 3, 4 i czasem 5 ligi na ukoronowanie kariery wrócił do Lęborka. W pomocy na skrzydłach może grać wymieniany tu jako obrońca Andrzej Kołucki i Jakub Żmudzki z rocznika 1994, młodszy brat Bartka Żmudzkiego, który przeszedł z drużyny juniorów Pogoni. Jego atutem są precyzyjnie wykonywane stałe fragmenty gry. Nominalny napastnik na razie jest tylko jeden, ale za to jaki.Sylwester Ilanz w zeszłym sezonie w barwach Korony Żelistrzewo w 20 meczach zdobył 30 goli i 6 asyst i bardzo liczymy na jego skuteczność, którą już pokazał w Lęborku w meczach towarzyskich strzelając aż 13 goli.

Jak widać w składzie zabrakło wielu piłkarzy obecnych w klubie w zeszłym sezonie. Półroczne wypożyczenie do Pogoni zakończył Grzegorz Gruchała, piłkarz Cartusi Kartuzy. Na podobnych zasadach do Gryfa Wejherowa powrócił Łukasz Basiński i Kamil Ulanowski do Pomorza Potęgowo. Skuteczny golkiper Mateusz Imianowski zagra w II lidze w barwach Olimpii Elbląg. Artur Mańka wyjechał na rok do pracy na wyspy, a Kacper Markowski  zamusztrował się w trzecioligowej Cartusii Kartuzy. Łukasz Beyl przymierza się do gry w beniaminku 4 ligi KS Chwaszczyno, a Łukasz Godlewski w A-klasowym Sztormie Gdynia. Szansę na grę w wyższych ligach wciąż szukają nasi zdolni wychowankowie Paweł Szutenberg i Bartosz Żmudzki, którzy prawie miesiąc spędzili w Bytovii Bytów, by później próbować sił w innych klubach m.in. Gryfie Słupsk. Na dziś nie wiadomo czy zagrają w Pogoni czy gdzieś indziej.

Kadra seniorzy Pogoni Lębork sezon 2012/2013 

Bramkarze:

 • Michał Skrzypczak   27.04.1989
 • Dominik Czekirda    01.01.1994

Obrońcy: 

 • Oskar Jasiński    02.01.1987
 • Andrzej Kołucki    15.11.1991
 • Rafał Morawski    19.04.1992
 • Szymon Bach    01.01.1994
 • Marek Kozakiewicz    06.08.1988
 • Robert Żółtowski    21.02.1988

Pomocnicy:

 • Mateusz Stankiewicz 14.08.1990
 • Mariusz Kalamaszek 27.12.1974
 • Krzysztof Witkowski 18.06.1990
 • Grzegorz Kowalski 18.06.1988
 • Rafał Malek 12.03.1993
 • Mateusz Krajnik 08.10.1993
 • Bartosz Haraszczuk 01.01.1992
 • Jakub Żmudzki   16.09.1994

Napastnicy:

 • Sylwester Ilanz 06.08.1990

Przyszli:  Sylwester IlanzRafał Morawski (Korona Żelistrzewo), Mariusz Kalamaszek (Anioły Garczegorze), Marek Kozakiewicz(Chrobry Charbrowo), Robert Żółtowski (Zenit Redkowice), Mateusz Krajnik (Bałtyk Gdynia)

Odeszli:  Kacper Markowski (Cartusia Kartuzy), Łukasz Basiński i Paweł Sobczyński (powrót z wypożyczenia do Gryfa Wejherowo), Kamil Ulanowski (powrót z wypożyczenia do Pomorza Potęgowo), Grzegorz Gruchała (powrót z wypożyczenia do Cartusii Kartuzy), Łukasz Beyl(KS Chwaszczyno?), Łukasz Godlewski (Sztorm Gdynia), Mateusz Imianowski (Olimpia Elbląg), Artur Mańka (wyjazd za granicę), Paweł Szutenberg i Bartosz Żmudzki (szukają klubów)

od lewej u góry stoją: Jakub Żmudzki, Sylwester Ilanz, Paweł Sobczyński (zrezygnował z gry w Pogoni 8 sierpnia), Michał Skrzypczak, Dominik Czekirda, Szymon Bach, Oskar Jasiński, Rafał Morawski, Krzysztof Witkowski, Marek Kozakiewicz, Piotr Kalkowski (kierownik drużyny)

od lewej siedzą: Mateusz Stankiewicz, Bartosz Haraszczuk, Mariusz Kalamaszek, Sobiesław Przybylski (trener), Andrzej Kołucki, Rafał Malek, Mateusz Krajnik

na zdjęciu brakuje Grzegorza Kowalskiego i Roberta Żółtowskiego

Charakterystyka nowych zawodników

Mariusz Kalamaszek 38 €“ letni pomocnik, to postać świetnie znana lęborskiej publiczności. W barwach Pogoni zawodnik ten występował jeszcze w 3 lidze. Ostatni raz mogliśmy oglądać go w Lęborku za kadencji trenera Andrzeja Małeckiego, Pogoń grała wówczas w 4 lidze. Pochodzący z Potęgowa piłkarz swoją piłkarską karierę zaczynał w Pomorzu. Oprócz lęborskiej Pogoni zawodnik związany był z takimi klubami jak Bytovia Bytów, Stolem Gniewino, Arka Gdynia, Gryf Wejherowo, Tęcza Nowa Wieś, wspomniane już Pomorze Potęgowo czy ostatnio Anioły Garczegorze. Szczególnie udany okres w karierze Mariusza Kalamaszka to występy w Bytowie gdzie pod wodzą trenera Waldemara Walkusza awansował z 5 do 3 ligi. Przez długie lata był filarem linii pomocy bytowiaków. Po rozwiązaniu umowy z Bytovią Mariusz Kalamaszek trafił do Lęborka gdzie w rundzie wiosennej sezonu 2008/2009 występował na boiskach 4 ligi. Po spadku lęborczan do okręgówki Kalamaszek wrócił do macierzystego klubu Pomorza Potęgowo prowadzonego wówczas przez trenera Mirosława Iwana. Początkowo był podstawowym zawodnikiem swojej drużyny, jednak z biegiem czasu stracił miejsce w wyjściowej jedenastce. Po dwóch sezonach w Pomorzu trafił do Aniołów Garczegorze, z którymi awansował do 4 ligi. W barwach ekipy z Garczegorza Kalamaszek strzelił 3 bramki.
Jak piłkarz znalazł się znowu w Pogoni? „Ucieszył mnie telefon od trenera Przybylskiego bo miałem już zamiar zakończyć przygodę z piłką. Pojawiła się jednak okazja do gry, a ja czuje się na siłach na tą ligę i chcę chłopakom i klubowi pomóc. Dużo zawdzięczam Pogoni i poczuwam się być teraz coś od siebie dać” zapowiedział zawodnik.
Wszyscy kibice doskonale pamiętają świetne bramki zdobywane z rzutów wolnych czy krosowe podania otwierające napastnikom drogę do bramki. Miejmy nadzieję, że doświadczenie i ogranie tego zawodnika wniesie dużą wartość w poczynania ofensywę nowo budowanej Pogoni.

Marek Kozakiewicz
, 24-letni obrońca jest dobrze znany fanom Pogoni. W swojej karierze zaliczył m.in. GKS Sierakowice z których wrócił w 2009 roku do Lęborka by po roku zrezygnować z gry z powodu kontuzji pleców. Wiosną zaczepił się w Chrobrym Charbrowo, ale z różnych względów rozegrał tam tylko kilka spotkań. Pojawił się na test meczu w czerwcu, a od pierwszych zajęć regularnie uczestniczy w treningach i zaangażowaniem walczy w meczach sparingowych.

 

 


Robert Żółtowski
dziś ma 24 lata, a swoje pierwsze piłkarskie kroki jako 14-latek stawiał w Pogoni pod okiem trenera Adama Mielewczyka. W seniorach Pogoni zadebiutował w 5 lidze w sezonie 2006/2007, później dwa sezony grał w piątoligowym Chrobrym Charbrowo, a w zeszłym sezonie w B-klasowym Zenicie Redkowice z którym jako podstawowy zawodnik i zarazem grający trener awansował do A-klasy. Dzięki zdobytym uprawnieniom trenerskim UEFA „B” Robert Żółtowski od roku jest trenerem juniorskiej drużyny Lew Lębork. „Czekolada” bo taki przydomek nosi piłkarz jest skrzydłowym ofensywnym pomocnikiem, dla którego lewa czy prawa strona boiska nie ma znaczenia. „Do Pogoni sprowadziły mnie sentymenty, chcę pomóc w powrocie do 4 ligi, bo wszędzie dobrze, ale w Pogoni najlepiej ” deklaruje „Czekolada”, dodając że bardzo pasuje mu atmosfera w klubie i szatni.

Po półrocznej przerwie w grze do zespołu powrócił środkowy pomocnik, wychowanek Pogoni Grzegorz Kowalski (rocznik 88), który właśnie kończy studia z piłki nożnej na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a przed Pogonią grał w juniorach Arki Gdynia i w Bytovii Bytów.

Bramkarz Michał Skrzypczak (rocznik 89), to zawodnik od wielu lat związany z Pogonią, na którego też bardzo liczymy.

Sylwester Ilanz, 22-letni napastnik, do niedawna gracz Korony Żelistrzewo wzmocnił ofensywę naszej Pogoni. „ILI” bo taką boiskową ksywkę ma Ilanz przygodę z piłką zaczynał z juniorach Kaszub Połchowo, skąd przeniósł się do wejherowskiego Gryfa. W sezonie 2007/08 reprezentował barwy juniorów Zatoki Puck. W klubie z Pucka Sylwester zadebiutował w seniorskiej piłce za kadencji trenera Mieczysława Gierszewskiego. Radził sobie całkiem nieźle, bo na 24 rozegrane mecze 13 razy wystąpił w podstawowej jedenastce. Dla Zatoki zdobył 3 bramki. Następnie po przenosinach właścicieli klubu do Rumi Ilanz stał się zawodnikiem Orkana gdzie grał w III lidze Bałtyckiej. Jego klubowym kolegą był w tym czasie wychowanek naszej Pogoni Łukasz Kłos.

W mocnej kadrowo ekipie z Rumi (w tym czasie grali tam m.in. Niciński, da Silva, Siemaszko, Cetnarowicz czy Manuszewski) nie zdołał się przebić do podstawowego składu. W sezonie 2009/10 rozegrał w barwach Orkana 9 spotkań, wszystkie w roli zmiennika. Zdobył za to ważną, zwycięską bramkę w wyjazdowym meczu z Energetykiem Gryfino. Kolejnym klubem młodego napastnika był wejherowski Gryf, w którego barwach rozegrał 10 spotkań rundy jesiennej i zdobył jedną bramkę.
Ostatnim klubem Ilanza była Korona Żelistrzewo. Dołączył do niej wiosną 2011 roku i 5 lidze w 9 meczach zdobył 4 gole i 1 asystę. W ostatnim sezonie w A-klasie był zdecydowanie najlepszym snajperem Korony. W 20 meczach zdobył aż 30 goli i 6 asyst.
W Pogoni Ilanz trenuje od 9 lipca. W springach z juniorami Pogoni zdobył trzy gole, w meczu z GKS Sierakowice dwa, z Bazą 44 Siemirowice aż sześć. Jego atutami jest szybkość i opanowanie w sytuacjach bramkowych. Imponuje też skutecznością, na ten atut liczymy najbardziej.

Pomocnika Mateusz Krajnik. „Mati” 10 sierpnia skończy 19 lat (rocznik 1993). Wychowanek Celtiku Reda, później grał w UKS Cisowa Gdynia. Dwa ostatnie sezony „Mati” grał w Bałtyku Gdynia w drużynach młodzieżowych i następnie w drużynie rezerw Bałtyku. Znają go z boiska m.in Szymon Bach, Dominik Czekirda, Bartosz Haraszczuk czy Jakub Żmudzki. Rywalizowali bowiem w sezonie 2010/11 o punkty w Pomorskiej Lidze Juniorów „A” z Bałtykiem w którym grał Krajnik. W ostatnim sezonie rezerwy Bałtyku z Krajnikiem w kadrze awansowały z A-klasy do 5 ligi i… zostały rozwiązane. Znajomość z trenerem Przybylskim zaprowadziła go do Lęborka.

 

Rafał Morawski to zamiennie obrońca lub pomocnik, wystawiany w meczach testowych na pozycji stopera. We wszystkich meczach imponował grą i mimo defensywnych obowiązków zdobył w grach kontrolnych cztery gole. 20-letni piłkarz jest wychowankiem UKS Cisowa Gdynia, następnie grał w juniorach starszych Arki, a ostatnie 4 lata spędził w Koronie Żelistrzewo (A-klasa i 5 liga). Morawski nie ukrywa, że grą w Pogoni wiąże duże nadzieje. - Przychodzę do poważnego klubu więc walczę o poważne cele. Warunki do trenowania i grania są tu dobre, do tego fajni ludzie, nic tylko grać - zapewnia zawodnik.

 

 

———————-

red. www.pogon.lebork.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • email
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Blip
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*