Ola, wrotki i fundacja, czyli jak rozkręcamy Lęborskie Hospicjum Stacjonarne

W pierwszą niedzielę czerwca odbędzie się III Półmaraton Wrotkarski. Podczas imprezy będzie można wesprzeć budowę Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego a także wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Aleksandrę Goss – zdobywczynię Pucharu Świata w maratonie wrotkarskim, która jest Ambasadorką Fundacji LHS.

 

Po pierwsze: Półmaraton Wrotkarski

4 czerwca br. w naszym mieście odbędzie się III Półmaraton Wrotkarski. Zawody są wliczane do klasyfikacji Pucharu Kaszub, a jej organizatorami są: Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku oraz Stowarzyszenie Wrotkarskie „Gdańskie Lwy”.

Ideą imprezy jest promocja wrotkarstwa i rolkarstwa w Polsce, promocja miasta Lęborka, a nade wszystko propagowanie i wdrażanie form wpływających na zdrowy tryb życia, aktywny wypoczynek i rekreację oraz zachęcanie młodzieży do czynnego uprawiania sportu.

 

Po drugie: Aleksandra Goss

Jednym z partnerów tegorocznej edycji półmaratonu jest Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne. Tak się składa, i zapewne nie jest to dziełem przypadku, że Ambasadorką Fundacji jest Aleksandra Goss: reprezentantka Polski w łyżwiarstwie szybkim oraz wrotkarstwie szybkim, zdobywczyni Pucharu Świata w maratonie wrotkarskim, ponad 100-krotna Mistrzyni Polski we wrotkarstwie szybkim, która zaszczyci imprezę swoją obecnością.

Dlaczego akurat Pani Aleksandra została pierwszym Ambasadorem Fundacji? Ta historia bierze początek od wrotkarskiej pasji prezes Fundacji, Agaty Kozyr, która jako osoba bardzo ambitna, postanowiła szlifować swój jeździecki warsztat u najlepszych. W dziedzinie wrotkarstwa Pani Aleksandra Goss nie ma sobie równych, a że przy tym jest osobą bardzo kontaktową i otwartą, zgodziła się udzielić kilku lekcji zapalonej amatorce wrotek. Tak zaczęła się znajomość, która zaowocowała współpracą również na kanwie działań charytatywnych.

 

Po trzecie: Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne

Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne zawiązała się oficjalnie 6 września 2016 r. z grupy aktywnych, wrażliwych na dobro innych, zaangażowanych społecznie osób, które stanowią trzon założycielski. Do dziś Fundacja ma na koncie kilka udanych akcji związanych z promocją idei powstania hospicjum stacjonarnego w Lęborku, a są to:

- badanie ankietowe, którego głównym celem było poznanie opinii respondentów na temat podjętej inicjatywy i ocena przydatności takiej placówki w środowisku lokalnym,

- udział w Święcie Dorsza w Łebie zwyczajowo zwanym Pomuchlem,

- udział w kiermaszu bożonarodzeniowym w Lęborku,

- organizacja „akcji żonkil” we współpracy z Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku.

Powyższe działania spotkały się z ogromną życzliwością, wsparciem i pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców Lęborka, Łeby i okolic. Działalność Fundacji ma też pełne poparcie władz, tj. Gminy Miasta Lębork i Starostwa Powiatowego w Lęborku, a także lokalnych parafii.

Badanie ankietowe potwierdziło potrzebę działań zmierzających do powstania placówki hospicjum stacjonarnego w powiecie, co znajduje odzwierciedlenie w twardych danych, w myśl których 90% respondentów popiera zainicjowany projekt. W wyniku przeprowadzonych badań, u co trzeciej zapytywanej osoby ktoś z najbliższej rodziny korzystał lub korzysta z opieki hospicyjnej. W związku z powyższym rozpoznawalność roli  hospicjum, jego adresatów i szeroko rozumianej pomocy jest wśród społeczeństwa dość duża.

Ogromne znaczenie dla ankietowanych ma rola osób publicznych w procesie podejmowanych działań. W opinii 90% osób zaangażowanie  się  osób  publicznych  w  ten  proces  zwiększy  zainteresowanie  społeczeństwa i pozytywnie wpłynie na jego realizację.  Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że hospicjum stacjonarne jest w naszym mieście niezbędne, a osoby publiczne, takie jak np. Pani Aleksandra Goss oraz instytucje samorządowe i lokalne pomogą w jak najszybszej realizacji zamierzonego celu, jakim jest wybudowanie domu hospicyjnego.

 

Po czwarte: Co dalej?

Nasze hasło przewodnie to: zbuduj z nami hospicjum, a więc nie ustajemy w dążeniach, aby w to dzieło włączyła się jak największa liczba osób, firm i instytucji. Zespół Fundacji spotyka się regularnie omawiając i opracowując kolejne działania, które przyczynią się do rozpropagowania inicjatywy i co fundamentalne, do zbierania funduszy na budowę hospicjum stacjonarnego.

Harmonogram działań Fundacji LHS na rok 2017, na chwilę obecną przedstawia się następująco:

4 czerwca – Półmaratom Wrotkarski w Lęborku

6 czerwca – Ultrakrew – Plac Pokoju w Lęborku

15 czerwca Boże Ciało – Plac Pokoju w Lęborku

21-23 lipca – Jarmark św. Jakuba

16 września – Bieg dla FLHS zorganizowany wspólnie z CSiR z okazji 1 urodzin Fundacji LHS

21 października – Koncert Charytatywny rozpoczynający akcję „Pola Nadziei”

Październik – akcja Pola Nadziei – sadzenie żonkili

Grudzień – Pomuchel 2017 Łeba

Grudzień – kiermasz bożonarodzeniowy w Lęborku

 

Serdecznie zapraszamy do zaangażowania się w przedsięwzięcie, jakim jest budowa hospicjum i współtworzenia tego ogromnego i potrzebnego naszej społeczności dzieła.

Wszelkie szczegóły, aktualne wydarzenia i informacje na temat życia Fundacji, można znaleźć na stronie www.fundacja-lhs.org, na Facebooku  www.facebook.com/FundacjaLHS  oraz pod numerem telefonu +48 661 100 342.

Zbuduj z nami hospicjum, przyłącz serce!

                                                        sekretarz Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne

                                                                                                              Małgorzata Seweryńska

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*