Gdy boli gardło

Niestety ból gardła jest bezlitosny. Nie oszczędza nikogo. Dopaść może zarówno małe dzieci jak i osoby w podeszłym wieku. Silny ból gardła może wykluczyć naszą aktywność zawodową nawet na kilka dni. Nie warto czekać, aż ból będzie na tyle silny, że zwykłe połknięcie śliny będzie sprawiało nam dyskomfort. Ważne jest, by w miarę szybko zadziałać odpowiednimi środkami uśmierzającymi ból.

Przyczyn bólu gardła należy szukać wśród wirusów, bakterii i grzybów. Kiedy nasz system odpornościowy jest w pełni sprawny, z pewnością poradzi sobie z nadmiarem każdego z nich. Niestety, kiedy system immunologiczny jest osłabiony, może nie zwalczyć nawet niewielkiej infekcji.

Źródłem infekcji może być także kontakt z przeziębionymi osobami. Na częstsze schorzenia gardła cierpieć mogą osoby pracujące głosem wskutek nadmiernego eksploatowania strun głosowych. O swoje zdrowie powinni też zadbać palacze, gdyż dym papierosowy również wywołuje stan zapalny w obrębie jamy ustnej. Zbyt suche powietrze panujące w mieszkaniach zwłaszcza zimą również spowoduje, że po nocnym spoczynku możemy obudzić się bólem gardła.

Pierwszymi objawami, które powinny nas zaniepokoić jest swędzenie i drapanie gardła. Kiedy dochodzi do obrzęku i trudności w połykaniu nie tylko kęsów pokarmu, ale nawet śliny, bądźmy pewni, że infekcja sama nie przejdzie. Bardziej zaawansowana forma infekcji może przerodzić się w zapalenie gardła, krtani lub migdałków. Niejednokrotnie wyleczenie wymienionych schorzeń wymaga zastosowanie leków przeciwbakteryjnych.

Już przy pierwszych symptomach bólu gardła należy sięgnąć po preparaty farmaceutyczne w celu zahamowania rozwoju poważniejszego stanu zapalnego. W tym celu bardzo pomocne mogą okazać produkty z gamy Strepsils. Strepsils z miodem i cytryną oprócz składników antybakteryjnych zawiera miód z olejkiem cytrynowym. Przeznaczony jest dla osób dorosłych, a dzięki łagodnemu smakowi może być zastosowany także u dzieci powyżej 6. roku życia. Podobnie zastosujemy pastylki Strepsils o smaku pomarańczowym z dodatkiem witaminy C. U osób, u których dodatkowo oprócz bólu gardła występuje uczucie zatkanego nosa, idealnym okazać się może Strepsils z mentolem i eukaliptusem. Zastosowane ziołowe składniki ułatwiają oddychanie. Diabetycy stanowią coraz większą grupę osób w aptekach. Dla nich również znajdzie się preparat – Strepsils truskawkowy bez cukru, który podobnie jak pozostałe wykazuje działanie antybakteryjne. Najsilniejsze działanie przeciwbólowe spośród produktów Strepsils wykazuje Strepsils Intensiv. Zawarta w nim substancja – flurbiprofen – należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Unikatowy skład (jedyny na rynku) zapewnia uśmierzenie bólu gardła już po 15 minutach od chwili zastosowania. Pastylki przeznaczone są dla osób powyżej 12. roku życia.

Nowym lekiem na rynku jest preparat przeznaczony dla dzieci powyżej 6. roku życia Strepsils Junior. Zawarte w preparacie dwa składniki należą do substancji odkażających, podczas gdy większość tabletek przeznaczonych dla dzieci zawierają substancje pochodzenia roślinnego, wykazując jedynie działanie powlekające. Strepsils Junior działa przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczno i może być stosowany w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, gardła, dziąseł i migdałków. Smak truskawkowy z pewnością zostanie zaakceptowany przez małych pacjentów, a dla ich dorosłych opiekunów dobrą wiadomością jest brak cukru w pastylkach, które nie psują zębów.

Większość pastylek należy ssać co 2–3 godziny, nie przekraczając dziennej dawki od 5 do 8 tabletek na dobę. Ważne jest, aby ssać je powoli tak, aby stopniowo przez dłuższy czas uwalniały się substancje czynne. Należy pamiętać także, że przyjmowanie posiłków lub płynów zaraz po zażyciu leku zdecydowanie zmniejsza jego działanie, wypłukując substancje osadzone w docelowym miejscu działania.

Anna Kuska, mgr farmacji

Strywald Blisko Ciebie

Podziel się na:
  • Facebook
  • email
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Blip
  • Dodaj do ulubionych
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Wykop

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*